Leasing mobilny – co to takiego?
15 sierpnia 2016
Leasing maszyn i urządzeń
15 sierpnia 2016

Leasingodawcy chętnie udzielają finansowania zakupu samochodów firmowych podmiotom o stabilnej sytuacji finansowej. Nowe firmy także mogą liczyć na podjęcie współpracy, chociaż nie wszystkie, a wiele z nich będzie musiało przygotować się na dodatkowe obostrzenia.

Leasing dla nowych firm? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Nowe firmy, które dopiero pojawiły się na rynku nie są potencjalnie pewnymi partnerami, ani dla instytucji finansowych, ani dla firm leasingowych. Mimo to, te ostatnie przewidują możliwość nawiązania współpracy z podmiotami o zaledwie 3-miesięcznej.

W wyjątkowych sytuacjach, właściciel nowo powstałej firmy może liczyć na finansowanie już w pierwszych dniach od zarejestrowania swojej działalności; przez wyjątkowe sytuacje należy rozumieć branżę transportową. Przyjmuje się, że do podpisania umowy leasingowej, przedsiębiorca może być zobowiązany do wniesienia od 5 do 15% wartości pojazdu z tytułu tzw. opłaty początkowej i dotyczy to samochodów nowych z 23-procentową fakturą VAT (w przypadku samochodów używanych, sprzedawcy stosują często niepożądaną fakturę VAT marża).

Odpowiednia historia kredytowa bardziej niż pożądana

Początkujący przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na złożenie wniosku leasingowego na wczesnym etapie rozwoju, będą musieli wykazać się odpowiednią historią kredytową. W przypadku jednoosobowych podmiotów gospodarczych, za podstawę do oszacowania zdolności finansowej posłuży historia samego właściciela; w przypadku wspólnoty majątkowej, firma leasingowa przeanalizuje także sytuację małżonka.

Osoby, które nie mogą wykazać się pozytywną historią kredytową, mogą wybierać spośród firm, które proponują leasing bez wglądu w BIK, ale dotyczy to głównie już nieco bardziej dojrzałych podmiotów lub tych gotowych do wniesienia przynajmniej 30-procentowego wkładu własnego.

Na chwilę przed założeniem firmy

Tuż przed podjęciem decyzji o rejestracji działalności gospodarczej, warto zmaksymalizować prawdopodobieństwo uzyskania leasingu. Warto przygotować możliwie duży kapitał na opłatę początkową, a także przejrzeć swoją historią w Biurze Informacji Kredytowej.

Właściciele firm, którzy posiadają pozytywną historię kredytową, ale korzystają z produktów bankowych rejestrowanych w BIK, co dotyczy m.in. kart kredytowych, otwartych limitów kredytowych w obrębie konta itd., powinni odpowiednio wcześnie je zablokować (ważne: o ile zamknięcie rachunku trwa kilka dni, o tyle ostateczne wycofanie karty kredytowej może przeciągnąć się nawet do 2 miesięcy, a dopiero po tym czasie BIK wykreśli takie zobowiązanie z rejestru).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *